Obec Růžová
Růžová 30
407 14 Růžová
IČ: 556017
Vítáme Vás v Růžové. Využijte naše naučné stezky a poznejte naši obec.
Vítáme Vás v Růžové. Využijte naše naučné stezky a poznejte naši obec.
Naučná stezka Růžová - kolem Růžové za přírodou i historií
trasa - cca 12 km - čas procházky - 2 až 3 hodin
Pokud půjdete jenom na Pastevní vrch (Hutberg) 402 m.n.m. - cca 1km - 1 hodinka vám bude stačit
Trasa:
Cesta na Hutberg (Pastevní vrch) vede z Růžové, z parkoviště u kostela sv. Petra a Pavla se vydejte vpravo ke stáji APOLLO. Zde již uvidíte Pastevní vrch a na něm stojící vyhlídkovou věž Růženku z Českého Švýcarska. Od stáje vede po zelené naučné stezce cesta přes pastvinu na vrchol a měří cca 1 km. Z Pastevního vrchu je nádherný výhled do okolí. Až se rozhlédnete na Pastevním vrchu, spatříte Děčínský Sněžník – stolovou horu s rozhlednou, Studený, Růžák, Pravčickou bránu s celým masivem pískovcových stěn, dohlédnete do německého Saska na stolové hory Lilienstein, Papstein a Kaiserkrone. Uvidíte okolní vesnice Janov, Jetřichovice, Vysokou Lípu. Kromě přírodních krás můžete zahlédnout také pasoucí se ovce, lamy a koně. V roce 2012 se narodila 4 hříbátka, jedna klisna má dvojčata, což je rarita. Na Pastevní vrch se nastěhovalo stádo dlouhostrstých krav. Na stezce byl vybudován přechod pro toto stádo. Nelekejte se a překonejte tento přechod a jděte až na vrchol.
Kdo chce pokračovat dále po naučné stezce vydá se směrem na Kamenickou Stráň přes Novou Ves, zaniklou osadu, která zde stála do poloviny 20. století.Na zastavení naučné stezky se seznámíme s historií budování betonových pevnůstek v letech 1937 - 1938 včetně stavby lehkého bunkru. Přiblíží vám historii a současnost Dolského mlýna i poněkud ponurý příběh násilné smrti mladé obchodnice v 19. století v místě zvaném U obrázku. Délka trasy je cca 10 km.
Z historie:
Na západní straně vrcholu stával větrný mlýn, který patřil k usedlosti čp.12. Mlýn v roce 1868 vyhořel. Později byla na vrcholu byla postavena restaurace, která 6. 2. 1932 vyhořela. Po roce 1945 zde byla umístěna vojenská strážní jednotka s radarem. Členové jednotky byli ubytováni v objektu restaurace Hubertus. V roce 1948 vrchol opustili. Objekty byly devastovány a v roce 1959 demolovány. Roku 2018 byla na vrcholu otevřena vyhlídková věž Růženka.
Pohled na obec z Pastevního vrchu z roku 1930 a 2010. Pohled na posed na vrcholu a jeden z návrhů vyhlídkové věže.
Dne 21.4.2018 v 15 hodin byla slavnostně otevřena vyhlídková věž na Pastevním vrchu.
První a krásné fotografie hotové vyhlídky Růženky pořídil mladý fotograf Jiří Svoboda alias George Freedom.
Svátek má Jarmil