VOLBY
DÁL
DSO Českého Švýcarska
DÁL
ANKETA
Líbí se Vám naše stránky?
Ano (7087)
70877087
Ne (5977)
59775977
SRPENKALENDÁŘ AKCÍ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

FARNOST

https://www.farnost-srbska-kamenice.cz/farnosti/farnost-ruzova

Pravidelné bohoslužby se v kostele sv. Petra a Pavla konají každou  neděli od 11,00 hodin.

Marcel Hrubý - správce farnosti +420 412 555 118

HISTORIE A SOUČASTNOST:

V Růžové existovala farnost již ve středověku, připomínaná  k roku 1352, tehdy náležela k Děkanství Lípa (dnes Česká Lípa). Od roku 1562 byla farnost protestantská. Kostel sv. Petra a Pavla byl postaven v barokním slohu na místě starší stavby v letech 1710-1712 pod patronací majitele panství France Karla hraběte Clary Aldringen. Dne 9. řijna 1712 byla stavba slavnostně vysvěcena knězem Johannem Christophem Müllerem za účasti samotného majitele panství. Kostel byl obdarován cennými jedenácti obrazy apoštolů (sv. Petr a Pavel jsou vyobrazeni na jednom plátně z dílny barokního malíře z okruhu Petra Brandla. Obrazy jsou dnes zapůjčeny do děčínského zámku.
V současné době si můžete prohlédnout na zámku v Děčíně unikátní soubor deseti obrazů Apoštolů.

V roce 1786 byla v Růžové obnovena farnost, která byla v roce 1912 přičleněna k nově založenému děčínskému vikariátu, když dříve patřila pod Vikariát Česká Kamenice. Růžovskou farnost tvoří kromě farní obce také Kamenická Stráň a Mezná. Posledním farářem do roku 1946 byl Mons. Robert Franze.
Po 2. světové válce již nebyla zdejší fara obsazena a farnost byla spravována z Děčína. Kostel začíná pustnout a komunistický režim náboženství potírá. Již vykradený a zdevastovaný kostel vyhořel 1. srpna 1988 a na jaře 1989 byl navržen Okresním národním výborem v Děčíně k demolici, ke které nedošlo jen díky převratu v listopadu 1989.
Kostel byl renovován v letech 1996-2000 a vysvěcen biskupem ThDr. Josefem Kouklem 7. října 2000. Do jeho interiéru byl umístěn zrestaurovaný mobiliář (hlavní a boční oltáře) z kostela v Dubnici v Podještědí, ze Záhořan u Litoměřic (varhany, křtitelnice, sochy sv. Petra  a Pavla), z povodního vybavení markvartického kostela (sochy na konzolách). Lavice jsou kopií barokních lavic z Konojed u Úštěka. Presbyterium kostela obepíná novodobá přístavba, která stavebně navázala na původní sakristii a slouží farnosti jako potřebné zázemí. 

 
 1988 kostel v ohni                     1989 po požáru                               2000 kostel po rekonstrukci

 
  rok 1922 - oltář                                                          rok 2000 - oltář po rekonstrukci

V samostatně stojící zvonici vedle kostela vyzvánění denně tři zvony:
sv. Petr (tón h) - požehnán při svěcení kostela v r. 2000 jako dar německých rodáků z Růžové,
sv. Pavel (tón a) - ulitý v roce 2004 u příležitosti 65. výročí kněžského svěcení P. Mons. Wislhelma Wirsama.
sv. Barbora (tón d), který pochází z roku 1409 a byl v roce 1791 přivezen ze zrušeného kostela sv. Kateřiny na Novém Městě pražském.                             
                         
 
sv. Barbora                                  sv. Petr                                            sv. Pavel
V roce 2012 a 2013 farnost z dotace Státního zemědělského intervenčního fondu provádí výměnu stávající střešní krytiny za břidlicovou, opravu vnějších omítek a již byla obnovena freska Svaté Rodiny ve štukovém rámu na stropě kostela.

 

Farnost, která společně s obcí každoročně slaví petropavlovskou pouť, si v roce 2012 připoměla 300. výročí posvěcení kostela. Hlavní oslavy se uskutečnily dne 30. června 2012 za účasti německých rodáků, kteří svůj domov pravidelně navštěvují.
(Zdroj: Farnost Srbská Kamenice)

                              
                              sv. Imaculata                                                                                   sv. Josef

Oblastní muzeum v Děčíně disponuje bohatou sbírkou barokních obrazů a plastik a také řadou rytin. Výběr toho nejlepšího můžete shlédnout v expozici Barokní umění v atraktivních prostorách děčínského zámku. Mistrovské olejomalby a dřevěné plastiky s duchovních tématikou pocházejí ze 17. a 18. století, a přestože se jedná ve větší míře o neznámé autory, můžeme říci, že tím na své vysoké umělecké hodnotě nikterak netratí.
Unikátní je soubor deseti obrazů Apoštolů pocházející z kostela sv. Petra a Pavla v Růžové, dle tradice připisovaný malíři Petru Janu Brandlovi (1668 - 1735). O jejich nabytí se vyprávěl následující příběh:
Obrazy apoštolů si u malíře Brandla objednala pro svůj zámek kněžna Lobkowitzová. Když však byly malby hotovy, znelíbily se šlechtičtě rámy obrazů, které byly dle jejího mínění příliš prosté. Malíř sice nabízel, že nechá zhotovit rámy jiné, zdobnější, ale kněžna usoudila, že bude lepší namalovat obrazy znovu a nezdařený soubor věnovat tomu kostelu, který bude v Čechách dostavěn v nejbližší době.
Vzápětí v roce 1712 byl dokončen právě kostel sv. Petra a Pavla v Růžové, a tak se tedy celá kolekce stala součástí růžovského mobiliáře. Roku 1862 byly obrazy restaurovány malíři Johannem Müllerem z Rychnova a jeho zetěm Antonem Wenzelem. Při tomto zásahu však došlo k nevratným rozsáhlým přemalbám, které prakticky znemožňují dnešním odborníkům definitivně přisoudit či odmítnout autorství Brandlovo, resp. okruhu jeho žáků.2011 © Obec Růžová | Webdesign: www.studiomaglen.cz | Redakční systém MultiCMS |
INFOkanál v Růžové
Jednoduchá věc a zadarmo! Všechny zprávy z obecního úřadu dostanete rychle a přímo k vám. Stačí zadat do mobiluDÁL
SITUACE V NP České Švýcarsko 2022
Mapa je zveřejněna také na webu správy NP a bude průběžně aktualizována v návaznosti na aktuální vývoj situace v národním parku. Všechny platné uzavírky na území NP naleznete také na...DÁL
Výstava Růžová - dveře umění dokořán
Navštivte výstavu Růžová - dveře umění dokořán ve výstavním sále obecního úřadu v I. patře. Svá díla vystavuje Martin Frind ve středu, sobotu a v neděli od 14-17 hodin.DÁL
BIOTOP Růžová - Nový Svět
Přijeďte se podívat na BIOTOP Růžová - Nový Svět.DÁL
1. místo: Naučné stezky C2 a C18a v k.ú. Růžová v kategorii - Zelená a dopravní infrastruktura
Růžová si připsala další úspěch v soutěti Žít krajinou...DÁL
2. místo pro suchou nádrž SN1 v k.ú. Růžová v soutěži Žít krajinou 2019
Vězte, že na území Růžové se nachází vodní stavba oceněná v soutěži... DÁL
JAK LIKVIDOVAT PŘEPÁLENÝ TUK
Přepálený tuk nepatří do odpadu, to ví každý...DÁL
PRACOVNÍ PŘÍLEŽITOST
Policie ČR hledá posily...DÁL
Cena za odvádění odpadních vod
Ceník najdete zdeDÁL
Stabilní rychlý internet v Růžové
Se společností CETIN se nám podařilo v posledních letech vyjednat přivedení optického kabelu do obce a zrychlení pevné sítě v Růžové. Všude tam, kde byla dříve pevná linka, je dnes možné připojení k internetu rychlostí až 250 Mb/s.DÁL